Projektleírás
Az építmények helyiségeiben a zaj elleni védelem és hangszigetelés, valamint a belső hangzás kialakításának szakági tervezését az építészeti akusztikai terület fogja össze. A szaktervezők a jogszabályokban és a nemzeti, illetve nemzetközi szabványokban rögzített követelmények szerint a helyiségek használati funkciója alapján végzik a tervezést egyre összetettebb követelmények mentén és egyre komplexebb tervezési módszerek alkalmazásával. Ezen feladatok során épületakusztikai, teremakusztikai, gépészeti és elektroakusztikai szempontokat szükséges integrálni, amely számos építészeti társszakágat is érint. Ehhez egyre több mérnöki és számítási kapacitásra van szükség, miközben a növekvő igényt a gazdasági viszonyok csak lassabban követik, így a közelmúltban megjelent új műszaki szabályozási elemek számottevően több tervezési feladatot jelentenek. A hagyományos, statisztikai formulákon alapuló méretezési módszerek pontosságával és megbízhatóságával kapcsolatban fennálló problémák mellett a tervezők körében ezt a helyzetet tovább nehezíti a digitalizáció eltérő penetrációja is, a pontosabb tervezési módszerek rendszerint körülményesebbek és eszközigényesebbek is.
A projekt keretében egy olyan új, komplex akusztikai tervező és mérőrendszer fejlesztését tűzzük ki célul, amely integrált mérési és tervezési képességeivel lehetővé teszi valamennyi akusztikai szakág együttes kezelését, valamint a mesterséges intelligencia módszerek és gépi tanulás révén képes kiváltani a tervezési feladatok nagy ráfordítási igényű munkarészeit, megkönnyíti a nemzetközi szabályozási körülményekhez való alkalmazkodást, valamint korszerűségével a digitalizációs nehézségek jelentős részére is megoldást kínál.
A tervezési időt, az állapotfelmérést és a hozzárendelhető költséget a projekt keretében létrehozandó gépi tanuláson alapuló integrált építészeti akusztikai mérő- és tervező rendszer létrehozásával kívánjuk a töredékére csökkenteni az ismétlődő elemek, a rendkívüli mennyiségű adat, módszer és iterációs lépés feldolgozásának automatizálásával. Ebben a problémában a mesterséges intelligencia módszerekkel vezérelt tervezés rendkívüli mértékű hatékonyság növekedést jelenthet.
Események
2021.07.22 – A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal a Piaci K+F+I tevékenységének támogatása program keretében vissza nem térítendő támogatási döntést hozott az Entel Kft. projekt javaslatára vonatkozólag. A projekt 2021-2023 években valósul meg, a megítélt hazai forrású támogatás összege 125.977.655 Ft, a projekt összköltsége 182.457.784 Ft.